O Festiwalu Baltic Cup

O Festiwalu Baltic Cup

Pomysł stworzenia festiwalu tańca narodził się w 1999 roku, zaraz po sukcesie pierwszych zorganizowanych w Polsce - Mistrzostw Świata Formacji Tanecznych, które odbyły się w Elblągu.

Pierwotnie Baltic Cup, miał być cyklem międzynarodowych turniejów organizowanych w przeciągu jednego roku w pięciu nadbałtyckich krajach, w tym również w Polsce, jednak tylko dwie edycje zawodów zostały zrealizowane. Idea Baltic Cup była jednak na tyle ciekawa, że postanowiono raz do roku w jednym miejscu kontynuować turniej.

Wybór Elbląskiego Klubu „Jantar”, jako organizatora nie był przypadkowy. International Dance Sport Federation przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Tanecznego wyróżniła w ten sposób Elbląg za jego wkład w rozwój światowego ruchu tanecznego. Organizacja tak dużego przedsięwzięcia dla Klubu była prawdziwym wyzwaniem, z którego wywiązał się wzorowo i bezkonkurencyjnie. I tak jest do dziś. Od 21 już lat, jesienią Elbląg zmienia się w prawdziwą międzynarodową stolicę tańca. Baltic Cup jest obecnie nie tylko jedną z największych imprez tanecznych w Polsce, ale także wspaniałym widowiskiem na najwyższym poziomie. To tutaj przyjeżdżają najlepsi tancerze stanowiący światową czołówkę, którzy przez trzy dni rywalizują o Puchar Bałtyku w wielu kategoriach wiekowych i w stylach: standardowym i latynoamerykańskim. Każdego roku na parkiecie konkuruje ze sobą około 500 tancerzy z ponad 20 krajów świata. Prestiż imprezy podnoszą również sędziowie, którzy w swojej karierze zawodowej byli mistrzami Polski, Europy i świata. Imprezę prowadzi niezmiennie od lat - Danuta Niemczynowicz-Przekop, dzięki której Baltic Cup ma swój niepowtarzalny klimat. Podczas zawodów rozgrywane są także dwa rankingowe turnieje Światowej Federacji Tańca Sportowego (WDSF).

Ale Baltic Cup to nie tylko rywalizacja, to także gościnne występy największych gwiazd parkietu. Do tej pory festiwalowa publiczność podziwiać mogła, m.in. Marcusa i Karen Hilton z Wielkiej Brytanii, włoską parę Michella Bonsignori i Monicę Baldasseroni oraz najlepszych polskich tancerzy: Lecha i Annę Romankiewiczów, Wojciecha i Barbarę Przemienieckich, Michała Malitowskiego i Joannę Leunis, a także Mistrzów Świata w kategorii kabaret – Eric Luna i Georgia Ambarian ze Stanów Zjednoczonych, oraz mistrzów w tańcu drużynowym Formację Standardową LOTOS – Jantar.

W trakcie 20–letniego istnienia imprezy organizatorzy starali się także wzbogacać jej charakter o nowe przedsięwzięcia i formuły. Podczas pierwszego festiwalu przy Baltic Cup odbyły się Mistrzostwa Polski Amatorów, gdzie najwyższe miejsce na podium zdobyła elbląska para Paweł i Kasia Tomalczyk. W 2006 i 2007 roku obok głównej imprezy zorganizowane zostały zawody dla tancerzy freestyle, którzy rywalizowali w konkurencjach Hip – Hop i Disco Dance. W 2010 roku na parkiecie zaprezentowały się pary tańca integracyjnego się tancerze niepełnosprawni i udowodnili, że taniec na wózkach inwalidzkich też ma swój wdzięk i klasę. Również w tym samym roku, Baltic Cup, promował województwo jako taneczną wizytówkę Warmii i Mazur oraz atrakcyjny produkt turystyczny naszego regionu. Dwukrotnie, w 2005 i 2010 roku przy festiwalu odbyły się Mistrzostwa Świata Formacji Standardowych. Tutaj można też obejrzeć popisy par seniorskich i zobaczyć inne formy tańca. Do tej pory podczas festiwali w ramach pokazu zaprezentowano taniec brzucha, taniec irlandzki, break dance, flamenco, taniec ludowy, a nawet teatralną formę tańca w wykonaniu Teatru Ruchu Ocelot z artystyczno - akrobatycznym show. Ewenementem elbląskiego festiwalu jest także wspaniała oprawa muzyczna. Podczas gali - 30 osobowa Orkiestra Filharmonii z Grodna wraz z wokalistami, pod batutą Borysa Myagkova, tworzy na żywo przepiękną muzykę do pokazów finałowych.

Poza zmaganiami tanecznymi podczas festiwalu odbywają się warsztaty taneczne i seminaria, prowadzone przez wybitnych specjalistów. Organizowane są również wystawy fotograficzne i targi taneczne, dzięki którym zapoznać można się z najnowszymi trendami panującymi w branży tanecznej. Każdorazowo imprezę obejmują patronem przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Wreszcie Baltic Cup to wspaniała publiczność, która co roku licznie przybywa na festiwal i gorąco dopinguje swoich faworytów.

Różnorodność w tańcu, przepych i koloryt strojów, piękno tancerek, elegancja tancerzy, doskonała organizacja, oraz dodatkowe atrakcje i światowa atmosfera to atrybuty naszego festiwalu. To także powody dla których każdy miłośnik tańca powinien w tym czasie odwiedzić Elbląg. Mamy nadzieję, że również w tym roku Festiwal Baltic Cup dostarczy Państwu niezapomnianych wrażeń, doznań artystycznych i przeżyć sportowych.

Serdecznie zapraszamy!